Çalışma Saatlerimiz : 08:30 - 19.00
  • Telefon

    0312 394 14 33

  • E-Posta

    ersinaslanbas@hotmail.com

  • RANDEVU AL
Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Arabalar kullanıcıları için hızlı tüketim malzemesi değildir. Çoğunun uzun bir kullanım ömrü vardır ve konutlardan sonra ülkemizdeki en pahalı satın alınan maldır. Bu sebeple olacak ki aslında kullanım amacına ve riskine uygun olmasa da yatırım amacıyla da değerlendirilmektedir. Bu sebeple kullanıcıları için arabaları gerçekten çok önemlidir. Bu kadar değerli ve manevi olarak da kıymetli bir mala gözümüz gibi bakmak gerekir. Ulaşım hayatında büyük kolaylık sağlayan bu çok değerli mekanik araçların ömrünü uzatmak ve değer kaybından korumak adına düzenli olarak bakımından sorumluyuzdur. Bu bakımlar mevsim geçişlerinde yapılan kontroller, haftalık veya aylık araç bakımları gibi kullanıcıların inisiyatifinde iken bir de zorunlu bakıma girmesi gerekmektedir. Bu zorunlu bakıma Periyodik Bakım deniliyor.

Periyodik Bakım Nedir?

Araçların ömrünü uzatmak, performansını iyileştirmek ve arabanın ve içindekilerin güvenliğini sağlamak amacıyla aracın belirli periyotlarda parça ve sıvılarının kontrolü, değişimi ve temizlenmesi gibi yapılan bir takım bakım ve kontrole verilen isimdir. Periyodik bakım araç ve yakıt türüne göre değişiklik göstermesi gerekse de tüm araçlar için zorunlu kılınan bir standarda oturtulmuştur. Bu periyot dönemi yılda 1 ya da benzinli araçlarda 15 bin km’de bir, dizel araçlarda ise 10 bin km’de bir periyodik bakıma girmesi zorunlu hale getirilmiştir.

Motor Bakımı Ve Kontrolü

Motor arabanın kalbidir. Ona çok iyi bakmalı ve davranmalısınız. Motor arabanızın ömrünü azaltıp kısaltma konusunda en etkili parçalardan biridir bu sebeple periyodik bakım zamanında motorunuzla detaylı bir şekilde ilgilenilir. Siz yine de motor bakımını periyodik bakımlara bırakmadan yaz ve kış olarak yılda iki kere gerekli bakımları yaptırmalısınız. Peki periyodik bakımda motor bakımı nasıl yapılıyor?

- Motor filtreleri kontrol edilerek filtre değişimi gerçekleştiriliyor.

- Motor yağları kontrol edilerek takviye ya da yenileme işlemi yapılıyor. 

- Yağ filtresi temizleniyor ya da değiştiriliyor

- Triger kayışı kontrolü yapılıyor. 

- Motor yongalarını kontrolü ve takibi yapılıyor.

- Antifriz ve Cam Suyuna da mutlaka bakılmalıdır.